Kudy k nám?

Kudy k nám?

Freeport najdete na česko-rakouských hranicích, jen pár kilometrů od Znojma.

Máme otevřeno 363 dní v roce, vždy od 10.00–20.00.

Podívejte se na mapu

Zámek Lednice na Moravě

Lednicko-valtický areál

Lednicko-valtický areál je území sevřené mezi řekou Dyjí, Pálavou a hranicí s Rakouskem. Jeho dvěma centry jsou Valtice a Lednice známé svými zámky a parky.

V prostoru mezi Lednicí a Valticemi můžete navštívit přírodní park, který patří k největším příkladům komponované krajiny na celém světě. Není tedy divu, že byl komplex Lednicko-valtického areálu v roce 1996 zařazen na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Od roku 2003 je areál součástí biosférické rezervace UNESCO Dolní Morava.


Lednicko-valtický areál je plný památek, ale na své si zde přijdete také pokud rádi obdivujete krásy přírody. Hlavním magnetem je soustava Lednických rybníků. Součástí areálu je také významná archeologická lokalita - Pohansko. Zklamáni nebudete ani zdejšími víny, vždyť právě v Lednicko-valtickém areálu se nachází hlavní město vína - Valtice, ale výtečná vína můžete ochutnat i z Hlohovce nebo Lednice.
Lednicko-valtický areál je stále populárnější místo pro trávení aktivní dovolené. Na své si tady přijde každý, kdo má rád pěší turistiku, cykloturistiku nebo jízdu na koni, ale na zdejší revíry nedají dopustit ani milovníci rybaření.

Lednický zámecký park patří ke světově významným dílům zahradního umění. Byl vytvořen šlechtickým rodem Lichtenštejnů, kteří postupně vybudovali dílo nazývané již tehdejšími současníky zahrada Evropy.
První cizokrajné dřeviny sem byly přivezeny na konci 18. století a postupně zde vznikla ojedinělá sbírka severoamerických dřevin. Park byl často zaplavován řekou Dyjí, proto se majitelé panství rozhodli vybudovat mimořádné meliorační dílo. Vyhloubili ohromný rybník a vytvořili soustavu ostrůvků. V 19. století byl park upraven do dnešní podoby, připomínající staré italské a francouzské zahrady. V hlavní pohledové ose je průhled parkem zakončen minaretem, postaveným na dřevěných pilotech v bažinaté půdě. Součástí parku je replika římského vodovodu spojeného s navršeným skaliskem, které ukrývá romantickou umělou jeskyni zvanou Peklo. Ze skaliska dopadal na hladinu rybníka vodopád. Park s bohatou sbírkou rostlin a dřevin je organicky propojen s okolní krajinou.


Součástí zámeckého areálu a přilehlého parku je palmový skleník se sbírkou tropických a subtropických rostlin. Stavba skleníku se svou moderní železnou konstrukcí a polokruhovitou formou byla ve své době (dokončen 1845) mimořádně pokroková. Dodnes patří mezi význačné technické památky. Skleník je 92 m dlouhý, 13 m široký a 10 m vysoký, střešní konstrukci nesou dvě řady litinových sloupů ve tvaru bambusových stvolů, pod střechou ze skleněných šindelů navozuje výsadba dokonalou iluzi subtropické a tropické vegetace.


Minaret je dominantou nejen lednického zámeckého parku, ale i symbolem celého Lednicko-valtického areálu. Jeho výstavba byla provázena velkými problémy zejména při založení stavby v bažinatém terénu. Proto muselo být podloží zpevněno 500 dubovými piloty, na kterých byla teprve stavba založena. Byl v letech 1797-1804 architektem Josefem Hardtmuthem. Z jeho ochozu v bezmála šedesátimetrové výšce jsou k vidění téměř všechny stavby areálu a otevírá se odsud krásný pohled na Pálavu na západě a na Malé Karpaty na východě.


STÁTNÍ ZÁMEK VALTICE

Valtický zámek je pokládán za jeden z nejvýznamnějších dokladů barokní architektury v České republice. Jeho dnešní podoba je výsledkem mnohých přestaveb, na nichž se podílela řada významných architektů, sochařů a malířů. Původně pomezní gotický hrad byl v 16. století přestavěn na renesanční sídlo pevnostního charakteru. Jeho další přestavbou v 17. století vznikla uzavřená čtverhranná dispozice s čestným nádvořím. Dvě výrazné plastiky na hraně terasy zpodobňují antického hrdinu Herkula doprovázeného trojhlavým psem Kerberem. Na konci osmnáctého století byla vystavěna budova zámeckého divadla, které svým významem konkurovalo tehdejšímu císařskému divadlu ve Vídni.

Na zámku si můžete prohlédnout dobové interiéry, které jsou společně s parkem a farním kostelem každoročně dějištěm barokních slavností s řadou koncertů. V zámeckých prostorách je otevřena také vinotéka a ve sklepení je umístěn Salon vín České republiky, který vystavuje sto nejlepších vín ze všech českých a moravských vinařských oblastí.


V bezprostřední blízkosti zámku byla postupně od dvacátých let 18. století budovaná barokní zahrada. Na jedné z rytin z r. 1720 jsou patrné parkové úpravy v duchu francouzských zahrad doby krále Ludvíka XIV. s přísnou geometrií záhonů, která však byla v 19. století změněna na park anglického stylu, z něhož zůstala zachována do dnešní doby jen část o rozloze 18 ha v bezprostřední blízkosti zámku. Ze zahradních plastik se dochovalo jen torzo původní výzdoby. V parku je evidováno na devadesát druhů stromů a keřů. Úprava parku v pozdějším období plynule navázala na rozsáhlý komplex Bořího lesa, který byl na vátých píscích mezi Valticemi a Břeclaví vysazován z příkazu Karla Eusebia od roku 1660.

 

Související obrázky

Zámek se zahradou Zámek Valtice Minaret Janův hrad Hraniční zámek Rajsna Chrám Tří Grácií Nová položka 2