Kudy k nám?

Kudy k nám?

Freeport najdete na česko-rakouských hranicích, jen pár kilometrů od Znojma.

Máme otevřeno 363 dní v roce, vždy od 10.00–20.00.

Podívejte se na mapu

Nová položka

Retz: město vína

V blízkosti outletového centra Freeport leží známý rakouský region Retz. Dobrá vína z vysoko položených oblastí, oblíbené tradiční vinobraní, bohatá historie a nádherná příroda jsou zárukou, že si každý člen vaší rodiny přijde na své.

Hlavní náměstí v městě Retz představuje jedno z nejhezčích a největších tržišť Rakouska. Při prohlídce kouzelného náměstí velkého 1,2 hektaru, Domu zkázy v benátském renesančním stylu a staveb ve stylu baroka a biedermeieru, se budete cítit jako na nějaké piazze v jižní zemi. K pokoře vás vybídne 400 let stará zásada Retzu - "Všeho do času" - která je napsána velkými písmeny na cínem korunovaném Domě zkázy.

Retzer ErlebniskellerHlavní náměstí je možné projít i pod zemí. Již v 15. století potvrdil uherský král Matthias Corvinus občanům Retzu privilegium obchodovat s vínem. Zde, ve velkých vzájemně propojených sklepech o délce 21 km a 30 m hluboko v silné pískové vrstvě mořské usazeniny, byly skladovány veškeré zásoby vína z celého regionu. Jedna část tohoto zařízení byla před krátkou dobou přebudována na Sklep plný zážitků, který vás pomocí multimediálního programu a vystavených historických exponátů uvede do světa vína. Pokud opustíte středověké jádro města Retzu, očekávají poutníky nebo cyklisty idylické vinohrady a magický kraj vřesovišť. Stojí zde větrný mlýn, původní symbol města Retzu. Tento větrný mlýn pochází z 2. poloviny 18. století a je jediným funkčním větrným mlýnem v Rakousku.

WeintourŠiroko daleko proslavené je také každoroční slavností vinobraní. Slaví se tři dny. V tradičním vinařském průvodu, hornickém trhu a velkolepém šenkování letošního vína ožívají staré vinařské tradice. K vrcholům této události patří obrovský ohňostroj a obě městské kašny, z nichž po celý jeden den nevytéká voda ale víno! Kdo by chtěl následující den strávit sportovně, najde velkou nabídku příležitostí: jízda na koni, střelba z luku, plavání, tenis a samozřejmě nádherná turistická stezka s dvaceti informačními tabulemi.

Retz je navíc křižovatkou vícero tématických cyklistických tras první mezinárodní cyklistické sítě "Retzer Land - Znojemsko".

Pokud navštívíte tradiční vinařskou obecRetzbach, rozhodně nebudete litovat. V místních šenkovnách a sklepních uličkách můžete strávit příjemný večer a naslouchat podivuhodným historkám z okolí. Milovníky tajemna jistě zaujme báje o Svatém kameni, která se vrací až do pravěkých dob. Dozvíte se o obětních darech a zázračných léčebných účincích kouzelného kamene. Toto prastaré pohanské kultovní místo u Mitterretzbachu představuje hlavní atrakci první mezinárodní Wünschelrutské cyklistické stezky. Lehce sjízdná, asi 20 km dlouhá, cyklotrasa vede přímo obcí Retzbach a zavede vás k místům tajuplných sil. U deseti zastávek, kostela, obrazového sloupu a studny stojí tabule s vysvětlivkami, které vás seznámí se světem silových polí a energetických proudů.

V Unterretzbachu naleznete nejstarší vinný sud Rakouska. Mnozí vinaři nabízejí své výrobky v přímém prodeji na statcích s ochutnávkami ve vlastních sklepích. V kulturním sklepě se setkávají víno a kultura. Konají se zde různá čtení, jazzové koncerty a ochutnávky vín při romantickém světle svíček.

Související obrázky

Weinstadt Retz Větrný mlýn Náměstí s radnicí Pohled z radnice