Kudy k nám?

Kudy k nám?

Freeport najdete na česko-rakouských hranicích, jen pár kilometrů od Znojma.

Máme otevřeno 363 dní v roce, vždy od 10.00–20.00.

Podívejte se na mapu

Nová položka

Znojmo: perla jižní Moravy

Královské město Znojmo, ležící jen několik kilometrů od obchodního centra, vás očaruje svoji nezaměnitelnou atmosférou. Těžko byste hledali jiné místo, kde příroda sehrála urputný boj s mistry staviteli. Unikátní spojení všudypřítomné historie a přírodních krás dokazuje, že tento souboj nemá vítěze

Není proto divu, že se všichni návštěvníci do Znojma rádi vrací. Za jediný den můžete zhlédnout památky všech architektonických stylů, zažít dobrodružství v podobě návštěvy jednoho z největších bludišť podzemních chodeb ve střední Evropě, podniknout výlet do nedotčené přírody nejmenšího národního parku, nabrat síly v jednom z mnoha romantických vinných sklípků a dobrou noc si nechat popřát od ponocného. Ať už dáváte přednost poklidnému objevování historie, adrenalinovým sportovním zážitkům nebo kulinářskému umění u sklenky vína, město Znojmo splní veškerá vaše očekávání.

Tušili jste, že vůbec nemusíte opustit Českou republiku, abyste narazili na vídeňskou Národní operu, ulice ve stylu francouzských avenue nebo největší křížový sklep na světě? Tyto a další podobné zajímavosti naleznete ve Znojmě.

Znojmo je jako učebnice stavebních stylů. Můžete si vybrat mezi hradním areálem s barokním zámkem a románskou rotundou, gotickým chrámem, desítkami měšťanských domů z období renesance či funkcionalistickými vilami dvacátého století. Plovárna

Radniční věžMezi památkami můžete korzovat pěšky nebo využít turistického vláčku, který vás proveze nejzajímavějšími místy Znojma. Jízdu je nejlépe ukončit znojemské plovárny s bazény, tobogány a dalšími atrakcemi.

Neodmyslitelnou ikonou města je Radniční věž. Svým návštěvníkům nabízí neopakovatelný výhled až na vrcholky rakouských Alp.

V horkých letních měsících přijde vhod stín a chlad unikátního labyrintu znojemského podzemí. Jejich tajemná atmosféra nadchne děti i dospělé.

Nejvzácnější památkou je rotunda Panny Marie a sv. Kateřiny, mohutná románská rotunda se vzácnými freskami vystavěná na Rotunda sv. Kateřinyvysoké skále.Křížový sklep v Příměticích

Velikostí překvapí Křížový sklep v Příměticích. Jeden z největších vinných sklepů na světě vytváří půdorysně latinský kříž. Délka hlavní chodby dosahuje neuvěřitelných 110 metrů, příčná chodba 56 metrů.

Středověké opevnění se vším, co k němu patří. Město ovládnou kejklíři, rytířské turnaje, historická tržiště s typickými řemesly, vojenská ležení, ohňová divadla a velkolepý ohňostroj. Vše doplňuje bohatý kulturní program a nespočet historických mázhauzů s lahodným burčákem a vínem. To je každoroční Znojemské historické vinobraní, největší oslavy historie a mladého vína v České republice.

Milovníkům aktivního odpočinku nabízí okolí Znojma hustou síť turistických stezek, cyklostezek a koňských stezek v panenské příroděNárodního parku Podyjí. Vlastní trasy mezi vinicemi a sklepy už mají i příznivci chůze s holemi zvané „nordic walking". Kompletní servis naleznou ve Znojmě cyklisté. Uprostřed města v Radniční věži pro ně bylo nedávno otevřeno první cykloturistické informační centrum v České republice.

Znojmo (německy Znaim) je město s rozšířenou působností v Jihomoravském kraji na levém břehu řeky Dyje, 55 km jihozápadně od Brna a 75 km severozápadně od Vídně. Hranice Rakouska probíhá osm km od města. V roce 2011 zde žilo 34 tisíc obyvatel. Je druhým největším městem Jihomoravského kraje a historickým centrem jihozápadní Moravy.
Až do roku 2000 bylo Znojmo okresním městem správního okresu Znojmo. Za Rakouska-Uherska a za první Československé republiky bylo do roku 1928 také město statutární.
Historie


Památky ve městě a okolí


Ve městě Znojmě se nachází mnoho památek, z nichž jsou některé zapsány i do seznamů kulturních památek ČR. Samotné město Znojmo je městskou památkovou rezervací, ve městě se nachází i Národní kulturní památka České Republiky - rotunda svaté Kateřiny z 12. století, ta je památkově chráněna z důvodu zachovalých nástěnných maleb z roku 1134, jež zobrazují přemyslovskou rodovou pověst a podobizny vládnoucích přemyslovských knížat a králů a také podobizny moravských údělných knížat. Mimo tuto NKP ČR se ve městě nachází i 216 nemovitých kulturních památek ČR. Mezi nejznámější tyto památky patří znojemské kostely, Loucký klášter a další bývalé kláštery, různé měšťanské domy a další památky.

Mezi další významnější památky patří i Znojemský hrad nad údolím Gránického potoka, rozsáhlé několikapatrové Znojemské podzemí z 13. až 17. století, Sealsfieldův kámen položený k památce spisovatele Charlese Sealsfielda či Znojemská radniční věž postavená Mikulášem ze Sedlešovic.

Radnice města Znojma nabízí na svých stránkách iniciativu 77 divů Znojma, jež má podporovat turistický ruch a zobrazovat tak památky dělené do několika skupin, tyto památky jsou prezentovány na různých veletrzích cestovního ruchu či v městských tiskovinách. Rozvoji turistického ruchu po krajině i po památkách ve Znojmě a okolí také napomáhají různé cyklostezky či vinné stezky, město Znojmo podporuje několik projektů k rozvoji turistického ruchu.


Kultura


Maskot města Znojma - znojemská okurka
V roce 2005 vzniklHudební festival Znojmo, který se od té doby rozrůstá a prodlužuje. Každý ročník je zaměřen na jiného skladatele a s tím souvisí i obměna podtitulů festivalu (Na Händela Bacha, (ne)vinná degustace Mozarta, Ludwig wein Beethoven, In vino Vivaldi). V roce 2008 vznikl jako součást Hudby Znojmo další festival, Znojmo Jazz Fest a v roce 2009 následoval VOC festival Znojmo s podtitulem "dny folkloru a originálních znojemských vín".


Znojemské vinobraní

Koná se zde každý rok vinobraní, které je spojené s kulturními událostmi po celém městě. Vinobraní se pravidelně účastní asi 80 tisíc návštěvníků.


Vinařství

Díky příhodným klimatickým podmínkám se ve městě daří vinařství a ovocnářství. Znojmo se stalo proslulé rovněž okurkami, jejichž pěstování na Znojemsku zavedl roku 1571 loucký opat Jiří II. Dnes se město stalo opětovně centrem vinařství a cílovým místem milovníků přírody a to zejména zásluhou nově vzniklého Národního parku Podyjí.


Sport

Ve městě působí dva velké sportovní celky, a to fotbalový klub 1. SC Znojmo založený v roce 1953 a hrající 2. ligu ahokejový klub Orli Znojmo hrající od sezony 2011/12 mezinárodní rakouskou hokejovou extraligu. Dalším významnějším klubem ve Znojmě je florbalový TJ VHS Znojmo, který mezi lety 2008 a 2010 hrál extraligu, ale v roce 2010 sestoupil do nižší ligy. Klubem, který hraje extraligu a má základnu ve Znojmě je i korfbalový klub Korfbal Znojmo. Ve městě působí také dva vodácké oddíly, a to TJ Znojmo - Oddíl kanoistiky a Vodácký oddíl Neptun. Vodácký oddíl Neptun provozuje od roku 2010 Centrum volnočasových aktivit Stará Vodárna realizovaný v rámci dotačního programu Evropské unie.

 

 

Související obrázky

Panorama Kraví hora Cyklisté v Národním Parku Mikulášský kostel Znojemské podzemí Znojemské Vinobraní Vláček Nová položka Loucký klášter Vlkova věž Vánoční Znojmo Znojmo, pohled od přehrady Vlkova věž a středověké opevnění